Freon za klimu
Kada kupujete klima uredjaj i ako vodite računa o životnoj sredini morate znati koji gas klima koristi za rashladjivanje. Nije svaki freon za klimu isti, postoje tipovi freona koji itekako utiču na ozonski omotač. Iz tog razloga upoznaćemo vas sa njihovim karakteristikama i kakv uticaj freon ima na životnu sredinu.
Freon za klimu R-22
Freon za klimu R-22 se nalazi u split sistemima klime starije proizvodnje i ima hemisku oznaku CHCIF2. Ovaj tip gasa koji koristi klima uredjaj za hladjenje veoma utiče na ozonski omotač. Montrealski protokol iz 1987. godine o supstancama koji oštećuju ozonski omotač zabranjuje korišćenje freona R-22 i izbacuje ga iz upotrebe 2020. godine.
Feron za klimu R-410A
Freon za klime R-410A sadrži samo flour u odnosu na alkyl halide rashladne medijume koji sadrže hlor i brom. Freon 410-A je ekološki gas koji pripada grupi HFC gasova i menja u svim klima uredjajima freon tipa R-22. Freon za klimu tipa R-410A ima dosta veći kapacitet hladjenja. Ono što se mora napomenuti je da ovj tip gasa radi na većem pritisku od 60% u odnosu na predhodne freone. Iz tog razloga montaža klime se ne sme raditi sa tankozidnim bakarnim cevima.
Freon R-32
Freon R-32 je nova generacija rashladnih gasova. Njegova osnovna razlika u odnosu na R-410A je ta što je za 8% efikasniji. Samim tim povećava efikasnost hladjenja i grejanja prostora i smanjuje potrošnju električne energije klima uredjaja. Glavna karakteristika ovog gasa je što ima za 30% maje štetan uticaj na životnu sredinu i globalno zagrevanje.
Da li su freoni lakši od vazduha?
Freon je lakši od vazduha i može doći do ozonskog omotača pa iz tog razloga ima uticaj na životnu sredinu. Tačnim merenjma se došlo do zaključka da jedan molekul freona ostaje u atmosferi od 50. do 100. godina. Nakon ovog otkrića traži se rešenje za gas freon koji će imati minimalan uticaj na globalno zagrevanje.
Da li je freon opasan po zdravlje?
Freon je gas bez ukusa, mirisa, boje i nije zapaljiv. Ako klima curi to jest ispušta freon ne morate se plašiti za vaše zdravlje. U malim količinama freon nepredstavlja rizik i nema uticaja na vaše zdravlje. Samo direktno udisanje veće količine freona dovodi do smanjenja kiseonika u plućima, vrtoglavice i nepravilnog rada srca.
Kako freon hladi?
Princip hladjenja prostora kod klime je vrlo jednostavan. Kada termostat na unutrašnjoj jedinici klime registruje da je temperatura u prostoriji porasla odmah se pali kompersor klime. Tada kompresor freon iz gasovitog stanja pod pritiskom gura u sistem cevi i pretvara ga u tečno ( agregatno) stanje. Na taj način stvara se gas niskog pritiska koji otpušta hladnoću i hladi vazduh u prostoriji.
Koliko freona stane u klimu?
Kada je reč o split sistemu klima uredjaja u zavisnosti od modela klime i sistema instalacije količina freona koja stane u klimu je od 500. do 600. grama.
Da li je potrebno vakumiranje klime svaki put kada se radi dopuna freona za klimu?
Vakumiranje klime se obavezno radi samo kada se vrši ugradnja klime ili u slučaju da je nastalo mehaničko oštećenje holondera ili bakarnih cevi pa je potrebna dopuna freona za klimu.
Da li klima ne hladi zato što nema dovoljno freona u sistemu?
Ako klima slabo hladi ili uopšte ne hladi jedan od uzroka može biti nedostatak freona u sistemu. Da bi se utvrdilo zašto klima ne hladi dovoljno dobro potrebno je uraditi servis klime.
Kada dodje leto i želite da kupite novi klima uredjaj napravite pametan izbor ne samo na osnovu cene klime i njenih karakteristika već obratite pažnju koji tip gasa koristi klima za hladjenje. HVAC tehnologija toliko je napredovala u split sistemima klima pa dobrim izborom klime za kuću sačuvajte životnu sredinu.